Grzybica

Close up of podiatrist preparing nails for procedure

Grzybica

jest chorobą zakaźną wywołaną przez dermatofity, drożdżaki i grzyby pleśniowe. Zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz poprzez użycie zanieczyszczonych narzędzi. Łatwą drogą zakażenia jest również używanie zainfekowanych ręczników, przebywanie w łaźniach, basenach, siłowniach.Aby prawidłowo zdiagnozować infekcję grzybicą konieczne jest zrobienie badania mykologicznego. Polega ono na zebraniu zeskrobin z paznokci bądź naskórka w zależności gdzie występuje zakażenie. Następnie próbka wysłana jest do laboratorium. Wynik mikroskopowy znany jest po tygodniu, hodowla i określenie konkretnego gatunku po czterech tygodniach.
Ważne: miesiąc przez pobraniem zeskrobin nie wolno brać żadnych doustnych antybiotyków, natomiast na tydzień przed badaniem nie wolno nakładać żadnych preparatów na płytkę paznokciową/skórę. Nie używamy kremów i środków odkażających.
Leczenie grzybicy w gabinecie podologicznych polega na dokładnym oczyszczeniu płytki paznokciowej bądź skóry i stosowaniu profesjonalnych preparatów przeciwgrzybiczych.

Bądźmy w kontakcie

Skontaktuj się z nami